Co rozumieć poprzez wyciszanie pomieszczeń? – sposoby na redukcję hałasu

Co rozumieć poprzez wyciszanie pomieszczeń? – sposoby na redukcję hałasu

Akustyka w pomieszczeniach zarówno przemysłowych, jak i mieszkalnych to rzecz ważna i nie należy jej bagatelizować. Prawidłowe natężenie dźwięku w miejscu, w którym spędzamy każdego dnia spore ilości czasu, korzystnie wpływa na nasz układ nerwowy, a także kondycję uszu. Pojęcie wyciszenia pomieszczeń jest bardzo ogólne i duża część osób tak naprawdę nie wie, co ono oznacza.

Szum maszyn, pogłos czy drgania to tylko część hałasów, których staramy się unikać w trosce o nasz słuch. Szczególnie ważne jest to w przemyśle, gdzie przez cały czas pracownicy mają styczność z tego typu dźwiękami. Właściciele zakładów decydują się więc na montowanie wyciszenia w celu zagwarantowania optymalnych warunków akustycznych w swojej firmie. Wcześniej jednak konieczne jest dokładne przepatrzenie, jakich materiałów używamy dla konkretnych potrzeb.

Wyciszenie, czyli co?

Zapewnienie komfortowych warunków w pomieszczeniu pod względem akustycznym – tak można w skrócie zdefiniować pojęcie wyciszenia. Nie jest to jednak w dalszym ciągu precyzyjne stwierdzenie. Hałas można likwidować na wiele sposobów, a najbardziej istotne jest to, skąd on się bierze.

Wyciszanie dzielimy na dwie główne podgrupy. Pierwszą z nich będzie wygłuszanie, a drugą – wytłumianie. Z koniecznością wygłuszenia powierzchni będziemy mieli styczność w przypadku, gdy niechciany hałas dobiega z zewnątrz. Przykładem tego typu zjawiska mogą być głośni sąsiedzi w bloku, mieszkanie przy drodze czy chociażby biuro firmy umieszczone wewnątrz hali produkcyjnej.

Stosowanie materiałów tłumiących jest natomiast potrzebne, kiedy niechciane dźwięki są generowane wewnątrz pomieszczenia, w którym się znajdujemy. Taka sytuacja najczęściej spotykana jest w zakładach, gdzie na zamkniętej powierzchni znajdują się urządzenia i sprzęty, których działania generuje hałas tworzący echo.

Materiały do wyciszenia w przemyśle

Najczęściej wykorzystywanym elementem w celu redukcji pogłosu w halach jest mata dźwiękochłonna. Jak sama nazwa mówi, ma ona za zadanie pochłonąć fale akustyczne do niej docierające, a następnie uniemożliwić ich odbicie. W ten sposób nie tworzy się echo, co w kontekście pracy na hali jest bardzo ważne. Materiałami często stosowanymi jako pochłaniacze dźwięku są pianka poliuretanowa oraz żywica melaminowa. Obydwa posiadają dobre właściwości chroniące je przed wodą czy środkami chemicznymi, a dodatkowo są trudnopalne.

Istotne jest również uniemożliwienie fali dźwiękowej wyjścia z obrębu maszyny. W tym celu stosuje się maty tłumiące o bardzo niskiej przepuszczalności dźwiękowej, np. te wykonane z włókien poliestrowych. Dodatkowo możemy odziać obudowę w folię bitumiczną, co doskonale zlikwiduje przenoszące się na różne elementy drgania, wywodzące się z maszyny.

Materiały do wygłuszenia

Jak widać, w ramach redukcji pogłosu w halach używa się głównie materiałów tłumiących dźwięki. Aby natomiast pozbyć się problemu hałasujących sąsiadów czy odgłosów jadących samochodów używa się całkowicie innych materiałów.

Okazuje się, że elementy do wygłuszania są bardzo powszechne i używamy ich na co dzień. Jednym z nich jest chociażby płyta gipsowa. Ma ona dobre właściwości wygłuszające i w połączeniu z wełną mineralną, a także warstwą ściany z pustaka daje niesamowite efekty.