24 sty Korniki i ich skuteczne zwalczanie
Korniki są małymi owadami, które mogą jednak wyrządzać spore szkody.
Są to bowiem szkodniki, które pojawiają się w drewnie i niszczą jego strukturę. Owady te występują naturalnie w lasach, gdzie atakują głównie osłabione drzewa, powodując ich obumieranie. Warto jednak pamiętać, że są to szkodniki, które mogą również pojawić się w domach, biurach, mieszkaniach i innych wnętrzach atakując drewniane meble czy też elementy konstrukcyjne. Nic więc dziwnego, że dużą popularnością cieszą się oferty firm specjalizujących się w zwalczaniu korników.
Co warto wiedzieć o kornikach i ich likwidacji?
Najczęściej samce korników tworzą specjalne komory godowe w korze albo między korą, a drewnem. Od tych komór odchodzą chodniki drążone prze samice. Oprócz tego korniki w strukturze drzewa budują nyże jajowe, czyli miejsca do składania jaj oraz chodniki drążone przez larwy. Pożywieniem korników jest drewno lub hodowane przez nie grzyby. Taka działalność wpływa destrukcyjnie na drewno, więc jeśli korniki zostaną wykryte w meblach czy też konstrukcjach domowych to sprawą kluczową jest szybka i skuteczna interwencja fachowców.
Profesjonalne firmy stosują zróżnicowane preparaty, urządzenia oraz metody walki z kornikami. Nie ma jednej skutecznej metody, ponieważ istnieje wiele różnych odmian korników, które różnią się od siebie zwyczajami bytowymi, miejscami lęgowymi, a także pożywieniem. W związku z tym pierwszą kwestią jest określenie gatunku kornika, który zaatakował dane elementy drewniane. Dopiero po uzyskaniu takich informacji można wybrać skuteczną metodę zwalczania problemu.
Ze względu na dużą ilość odmian tych owadów, trudno jest jednoznacznie stwierdzić jak wygląda kornik. Owady te posiadają walcowaty kształt oraz różnorodne kolory. Najczęściej są one szare, czarne albo brunatne. Najmniejsze gatunki mają długość 0,6 mm, a największe sięgają długości 13 mm. Aby skutecznie się ich pozbyć, warto wezwać fachowców, którzy potrafią rozróżnić gatunki tych owadów i wybrać odpowiednie metody ich likwidacji, a także zabezpieczania drewna przed kolejnymi szkodnikami.