Jakie są popularne metody spawania i do czego są używane?

Jakie są popularne metody spawania i do czego są używane?

Różne procesy spawania są determinowane przez zastosowane źródło energii, z różnymi dostępnymi technikami.

Do końca XIX wieku spawanie kuźnicze było jedyną stosowaną metodą, ale późniejsze procesy, takie jak spawanie łukowe, zostały opracowane dla lepszej efektywności. Nowoczesne metody spawania wykorzystują do łączenia materiałów płomień gazowy, łuk elektryczny, lasery, wiązkę elektronów, tarcie, a nawet ultradźwięki.

Jakie są popularne metody spawania i do czego są używane?

Znajdź firmę oferującą wszechstronne usługi spawalnicze

Istnieje wiele różnych metod spawania z własnymi technikami i zastosowaniami dla przemysłu. Spawanie łukowe to kategoria, która obejmuje szereg typowych procesów ręcznych, półautomatycznych i automatycznych spawania. Należą do nich spawanie metalem gazem obojętnym (MIG), spawanie elektrodą otuloną, spawanie wolframem obojętnym gazem (TIG) znane również jako spawanie łukiem wolframowym (GTAW), spawanie gazowe, spawanie metalem aktywnym gazem (MAG) i inne. Techniki te zwykle wykorzystują materiał wypełniający i są stosowane głównie do łączenia metali, w tym stali nierdzewnej, aluminium, stopów niklu i miedzi, kobaltu i tytanu. Procesy spawania łukowego są szeroko stosowane w branżach takich jak ropa i gaz, energetyka, lotnictwo, motoryzacja i nie tylko.

Techniki spawania tarciowego łączą materiały za pomocą tarcia mechanicznego. Można to wykonać na różne sposoby na różnych materiałach spawalniczych, w tym stali, aluminium, a nawet drewnie. Tarcie mechaniczne generuje ciepło, które zmiękcza materiały, które mieszają się, tworząc wiązanie podczas ochładzania. Spawanie tarciowe nie wymaga stosowania spoiw, topnika ani gazu osłonowego. Procesy tarcia są stosowane w całym przemyśle i są również używane jako metoda łączenia drewna bez użycia kleju lub gwoździ.

Więcej o metodach spawania przeczytasz na stronie https://rifi-spawalnictwo.pl/. Stosowany do łączenia tworzyw termoplastycznych lub kawałków metalu, proces spawania laserowego wykorzystuje laser do dostarczania skoncentrowanego ciepła idealnego do taczek, głębokich spoin i wysokich szybkości łączenia. Dzięki łatwości automatyzacji, wysoka prędkość spawania, z jaką można przeprowadzić ten proces, sprawia, że jest on idealny do zastosowań o dużej objętości, takich jak przemysł motoryzacyjny.