Jak działa antena satelitarna?

Jak działa antena satelitarna?

Antena satelitarna odbiera sygnał telewizyjny bezpośrednio z kosmosu z satelitów geostacjonarnych.

Przy czym satelity są zawsze w tym samym miejscu względem Ziemi. Zwykłe satelity telewizyjne Astry i Eutelsat znajdują się pionowo dokładnie nad równikiem. Patrząc z Europy Środkowej, podczas ustawiania anteny satelitarnej należy zawsze celować w kierunku południowym. Powinniśmy określić odpowiedni azymut i kąt aby ustawić antenę we właściwym kierunku, dodatkowo możemy także zaopatrzyć się w lokalizator sygnału, który znacznie ułatwi odnalezienie satelity.

Jak działa antena satelitarna?

Jak ustawić antenę satelitarną na odbiór sygnału?

Antenę najczęściej montujemy do elewacji naszego domu, w przypadku bloków często wykorzystywane są balkony, niekiedy antena może znaleźć się także na dachu. Oczywiście powinniśmy zwrócić uwagę aby sygnał ten nie był zasłaniany przykładowo przez drzewa czy też inne budynki. Standardowa antena może posiadać średnicę od około 60 do 80 cm, będą to anteny które będą pozwalały na odbiór wielu kanałów. Pamiętajmy iż większość kanałów jest darmowa, jednak możemy wykupić także pakiety odbioru telewizji kodowanej także w jakości HD.

Anteny wykonane są najczęściej z metalu, może być to stal lub też aluminium, metale które odpowiednio będę odbierał odbijały sygnał do konwertera który następnie przekazuje go do odbiornika przy telewizorze. Z pewnością Warto zwrócić uwagę iż antena może zostać przykryta przykładowo przez śnieg czy też liście, dlatego też należy pamiętać przy montażu aby umożliwić sobie do niej łatwy dostęp. Warto pamiętać iż antena musi być ustawiona precyzyjnie, błędy rzędu kilku milimetrów mogą wpłynąć bardzo negatywnie na odbiór. Oczywiście możemy podłączyć do talerza kilka konwerterów, dzięki czemu będziemy mogli odbierać sygnał z kilku satelitów naraz, w przypadku sygnału cyfrowego będziemy mogli skorzystać z odpowiedniego miernika który ułatwi nam bardzo dokładne ustawienie anteny oraz konwerterów.

Z pewnością konwerter do satelity jest bardzo istotną częścią układu, pozwala on na konwersję sygnału na obraz który następnie będzie przesyłany dalej. Możemy obecnie zakupić konwertery uniwersalne które pozwolą one na odbiór standardowego sygnału.